GLASS & CERAMICS / Ceramics / Jardiniere 8258046
*
nr 825 8046
JARDINIERE
Rörstrand, Sweden, majolika, length: 46 cm, damages.
Rörstrand, majolika, längd: 46 cm
Condition: skador
Estimate:
800
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday May 6 2013
at 18:28:16
- Bid history
Time
Bidder
Bid
3/5 19:38:28
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomkruka jardiniere keramik kruka majolika rörstrand skandinavien sverige
-
3129 JARDINIERE
porcelain. Length: 34 cm,
Auction ends
in a week
3 juni at 19:25
*
JARDINIERE
Condition: skador
nr 825 8046
JARDINIERE
Rörstrand, Sweden, majolika, length: 46 cm, damages.
Rörstrand, majolika, längd: 46 cm
Condition: skador
Estimate: | 800 |
---|---|
Sold: | SEK 300 |
Auction date: |
Monday May 6 2013 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
3/5 19:38:28 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomkruka jardiniere keramik kruka majolika rörstrand skandinavien sverige
-
3129 JARDINIERE
porcelain. Length: 34 cm,
Auction ends
in a week
3 juni at 19:25